Botrány a lengyeleknél: a hadsereg elhagyott egy rakomány harckocsiaknát, az IKEA-ban kötött ki
A fegyvereket egy dolgozó vette észre a gyár raktárában.
Három volt lengyel államfő, köztük Lech Wałęsa is aláírta azt a nyílt levelet, amely a lengyel kormány általuk antidemokratikusnak tartott intézkedéseit kritizálja.
Nyílt levélben bírálták Lengyelországban a kormányzó Jog és Igazságosság (PiS) párt szerintük demokráciaellenes intézkedéseit Lech Wałęsa, Aleksander Kwasniewski és Bronislaw Komorowski volt államfők – adta hírül szerdán a Gazeta Wyborcza című balliberális napilap, a levelet is közzétéve.
„A Jog és Igazságosság kormányának egy sor demokráciaellenes és alkotmányellenes döntéséből fakadó fenyegetéssel szemben mi a minden embert, (...) a Lengyel Köztársaság állampolgárait megillető alapvető szabadságjogok mellett állunk. (...) A jogállamiság és a demokratikus értékek megőrzéséért küzdünk. Nem egyezünk bele abba, hogy elvegyék tőlünk az alapvető állampolgári jogokat és a gyülekezési szabadságot. (...) Gyermekeink és az ő gyermekeik oldalán állunk, akiknek joguk van egy szabad, demokratikus, modern hazában élniük a 21. században.” – olvasható a levélben, amelyet a volt elnökök mellett számos ellenzéki szimpatizáns is aláírt.
A volt elnökök azzal egy időben tették közzé a nyílt levelet, hogy az Európai Bizottság a vitatott igazságügyi reform felfüggesztésére szólította fel a lengyel kormányt. A levélírók a legfelsőbb bíróságról (SN) szóló, a kormányzó Jog és Igazságosság (PiS) párt képviselői által a múlt héten benyújtott törvényjavaslattal kapcsolatban is kifejtették álláspontjukat. „Mi, állampolgárok, tekintet nélkül a köztünk lévő különbözőségekre és pártállásra, a jogaink oldalán állunk (...) Harcolunk, mert a legfelsőbb bíróságért vívott vesztes csata a jelenlegi kormány diktatúrájának adná meg a kezdőlökést. Együtt állunk (Jaroslaw) Kaczynskival (a PiS elnökével) szemben, mert az előző generációk" nem bocsátanák meg nekünk a feladás és a gyávaság bűnét” – írták.
A „Mi, állampolgárok” című levélben az egykori államfők a PiS szerintük bevándorlásellenes politikájával szemben is állást foglaltak.
(MTI)